Spolupráce 1. B a 3. A

Děti 1. B a 3. A se zapojily do vzájemné spolupráce. Nejprve se sešly v hodinách českého jazyka, aby si připomněly pohádkové příběhy. Žáci pak společně plnili úkoly na pracovních listech a postupně se u toho seznamovali a skamarádili se. Další z aktivit bylo sportovní klání mezi oběma třídami, u něhož se nejen pobavili, ale také protáhli svá těla.

Vyvrcholením celé spolupráce byl výlet do Kunína, kde si děti užily perfektně připravený program tamních organizátorů, prohlídku zámku, loutek, mohly si vyzkoušet divadelní kostýmy, užily si i divadelní představení. Na závěr si děti pochutnaly na opečených špekáčcích, nakoupily suvenýry a spokojené odjely zase domů.

Mgr. Jana Wichrová, Mgr. Michaela Slívová a asistentky


Den dětí

V pondělí 3. 6. naše třída 3. A pořádala krásnou akci ,,Den dětí“ v rámci spolupráce s MŠ a ZŠ Občanská z D. Datyň. Připravili jsme celkem 20 stanovišť, některé úkoly byly sportovní, některé na luštění, něco zase na znalosti. Nejdříve jsme se dali do trojic, tzv. týmu, kterému jsme museli dát jméno. Každý tým tvořil vždy žák z naší školy, pak žák ze ZŠ Občanská a dítko z MŠ. Byť jsme se většina moc neznali, spolupráce byla senzační. Úkolem bylo vyluštit tajenku, na každém stanovišti jsme získali jedno písmenko do tajenky. V ní nám vyšlo: ,,Přejeme krásný den dětí.“ Byť počasí nás trochu od rána škádlilo, nakonec vykouklo i sluníčko a my jsme si celé dopoledne krásně užili. Také děkujeme moc maminkám od dětí z Občanské, přichystaly nám překvapení v podobě samých domácích pečených dobrot! 

Mgr. Michaela Slívová, 3. A


Návštěva hasičů a policie

Dne 31. 5. se naše třída 3. A vydala na moc pěknou akci – Den otevřených dveří, kterou pořádala pro děti MP Havířov ve spolupráci s profesionálními hasiči a státní policií. Žáci se seznámili s vybavením, technikou a prací hasičů a policistů, viděli ukázku výcviku služebních psů městské policie.

Mgr. Michaela Slívová


Pasování na čtenáře

Dne 10. května čekal prvňáčky jejich velký den. Vydali jsme se na slavnostní pasování na čtenáře do místní knihovny. Všechny děti prokázaly své čtenářské dovednosti, znalosti psaní a byly královnou Čítankou I. pasovány na čtenáře. Skřítek jim závěrem daroval zajímavou knížku, do které se mohou s chutí začíst.

Mgr. J. Wichrová


Den Země

Víte proč se slaví  světový Den Země? Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. Děti ze ZŠ Žákovská tento den tedy věnovaly této problematice a spolu se svými učitelkami podnikly výpravu k řece Lučině, kde si zahrály ekologickou hru nabitou informacemi. Poté zavítaly na náměstí, kde si mohly prohlédnout stánky a plnit úkoly,  které byly rovněž zaměřeny na přírodu a její ochranu.
Mgr. Hana Firla a Mgr. Eliška Němčíková


Světový den křečků

Víte, že se 12. 4. slaví světový den křečků?  Děti ze 4. B si tento den o křečcích povídaly a zjistily, že je přes 24 druhů křečků. Prohlídly si zblízka křečka džungarského, změřily ho, daly mu ochutnat různé druhy jídel. Zkrátka to byl velmi zábavný a milý den, plný nových poznatků o tomto malém kamarádovi. 

Mgr. Hana Firla


PONOŽKOVÝ DEN aneb Světový den Downova syndromu

Ve čtvrtek 21. března 2024 jsme se rozhodli podpořit Světový den Downova syndromu. Toto datum není vybráno náhodně, Downův syndrom totiž způsobuje geneticky podmíněná anomálie 21. chromozomu. Symbolem tohoto dne je barevný a nesourodý pár ponožek, protože svým tvarem odpovídá tvaru chromozomu. Pokud jsou ponožky pruhované, připomínají i chromozomální strukturu.

Takže jsme ve třídách obdivovali ponožky všech možných barev a vzorů. Ale nejen to. Povídali jsme si také o tom, že každý člověk je jiný – náš kamarád může být vysoký, malý, hubený, může nosit brýle, nebo někteří lidé mohou být na vozíčku, nebo mít jinou nemoc, kvůli které vypadají jinak než my. O Downově syndromu jsme vypracovali pracovní listy a nakreslili ponožky.

Ted už víme, proč 21. března nosíme každou ponožku jinou – abychom si připomněli, že je naprosto v pořádku, když nejsme všichni stejní. Děkujeme všem, kdo se zapojili a dokázali vidět krásu v odlišnosti.   

Mgr. N. Vávrová


Survivor ve 3. A

V pátek 15. 3. jsme v naší třídě pořádali v rámci hodiny TV světoznámou show ,,Survivor“. Žáci bojovali o tzv. imunitu a především o titul Survivora 2024. Disciplíny byly všeho druhu, silové i vytrvalostní. Každý dal do soutěže, co mohl. V posledním kole v balanční soutěži bojoval Pepa Rybár proti Lauře Czechowicz (ta dokázala vyhrát i imunitu). Laura nakonec v tomto finálovém boji prohrála, ale na kmenové radě jsme se rozhodli, že za svůj obdivuhodný výkon si také tento titul právem zaslouží. Vítězům srdečně gratulujeme! 🙂

Mgr. Michaela Slívová


Recitační soutěž

Dne 15. 2. 2024 se konalo školní kolo recitační soutěže. Celkem se účastnilo 14 dětí.
Soutěž byla rozdělena na 2 kategorie – žáci 2. – 3. tříd a žáci 4. – 5. tříd.

Soutěž dopadla následovně:

kategorie žáci 2. – 3. tříd:
1. místo – Anička Budíková, 2. A
2. místo – Vojta Dobřický, 3. A
3. místo – Dalibor Dužík, 2. A

kategorie  žáci 4. – 5. tříd:
1. místo – Ivanka Lukoszová, 5. A
2. místo – Sára Šlachtová, 4. B
3. místo – Natálka Smékalová, 4. A

Mgr. Michaela Slívová, Mgr. Martina Fliegová


Výsledky sběru

Zveřejňujeme výsledky podzimního sběru kaštanů a žaludů a také sběru papíru za 1. pololetí školního roku 2023/2024.

Výsledky sběru kaštanů a žaludů jsou ke stažení také ZDE ve formátu PDF.

Výsledky sběru papíru jsou ke stažení ZDE ve formátu PDF.


Mikuláš v 1. B

Také k nám, do 1.B, přišel v úterý 5. prosince milý Mikuláš se svými věrnými pomocníky, anděly a čerty. Děti Mikuláše potěšily krásnou básničkou a andělé je za to, jak byly ve škole hodné, obdarovali bohatou nadílkou, sladkostmi všeho druhu.

Mgr. Jana Wichrová


Halloween v 1. B

Děti 1. B si užily halloweenskou párty, tančily v kostýmech, četly v Lexikonu kouzel, vyráběly masky a ozdobily dýně. Den jsme si zpříjemnili také nejrůznějšími dobrotami, které si děti připravily ve spolupráci s rodiči.

Mgr. Jana Wichrová


Halloween ve 3. A

Již se stalo tradicí, že 31. 10. se naše škola hemží různými strašidly, čarodějnicemi, duchy a jinými příšerkami. Ani letos tomu nebylo jinak. Naše „školní strašidla“ si tento speciální den náramně užila. Někdo vyřezával dýni, jiný ji zas vyráběl z papíru. Bojovka, která byla na chodbách naší školy, nás moc bavila. Chodili jsme po skupinkách a luštili různé úkoly. A ten, kdo vyluštil celou bojovku správně, dostal sladkou odměnu. Také jsme si povykládali, co to slovo Halloween vlastně znamená, odkud tato tradice pochází a kde se slaví. Taktéž jsme si povídali i o Dušičkách.

A abych nezapomněla: Maminky i tatínci, děkujeme moc za všechny dobrůtky, které jste doma připravili, jste skvělí! Díky za spolupráci.

Mgr. Michaela Slívová, 3. A


Halloween ve třídě 4. B

Děti ze 4. B se na 31. října opravdu důkladně připravily, jelikož se slavil Halloween. Tento den se ve třídě hemžily všemožná strašidla, duchové a přízraky. Celá výuka probíhala v tematickém a opravdu strašidelném stylu. Děti zkoušely svůj postřeh, dlabaly dýni, pracovaly s anglickým slovníkem, lovily cukroví a tančily.

Přišli se na nás kouknout také prvňáčci. Na občerstvení si dali záležet naše maminky, tatínkové, sestry a babičky. Připravili opravdu bohatý raut lahodící nejen chutí, ale také oku. Tento den byl opravdu bezva!

(fotografie připravujeme)


Projekt 72 hodin – Stacionář

Paní učitelka Mgr. Hana Trefilová již sedm let vede žáky na ZŠ Žákovská v Havířově
jako koordinátorka Projektu 72 hodin.
Společně si děti a klienti našli nové kamarády v Denním stacionáři na ul. Moskevská v Havířově. Každé dítko má svého kamaráda (babičku nebo dědečka), na kterého se těší, až se opět setkají. Na svých návštěvách společně hrají hry, kreslí si nebo jen tak si povídají. Již teď se těší na návštěvu v adventním čase, kdy děti obdarují své stařečky maličkostmi.
V tomto projektu dávají děti kus srdíčka právě těm, kteří to nejvíc potřebují.


Projektový týden „Máme rádi zvířata“

Dne 4. října jsme oslavili Mezinárodní den ochrany zvířat. Každým rokem tradičně na naší škole realizujeme projektové vyučování s názvem „Máme rádi zvířata“. Letos proběhl projektový týden od ve dnech 9. – 14. října. Děti se během týdne učily porozumět základním potřebám zvířat, prohlížely si obrázky, zpracovávaly různé pracovní listy, kreslily, četly, vyhledávaly informace o zvířatech. 

Aby to nebyla jen pouhopouhá teorie, v pátek se děti pochlubily svými domácími mazlíčky, které si v přepravkách a klecích přinesly z domova. V ostatních třídách, a to zejména v I. A a I. B, si žáci také přinesli své mazlíčky, ale ti byli plyšoví. V hodinách si o nich vyprávěli a kreslili je.

Aby toho nebylo málo, celý týden se konala sbírka pro psí útulek. 

O  atraktivní zakončení projektového týdne  se postarali děti a studenti z kynologického  kroužku při Asterixu a předvedly ostatním dětem, co se s pejsky naučili – tzv. agility. 

N. Vávrová


Výsledky sběrových akcí ve školním roce 2022/2023

Pro vyučující jsou výsledky i ve formátu PDF zde:

Výsledky sběru kaštanů 2022/2023

Výsledky sběru papíru 2022/2023


Návštěva hasičů a policie

Dne 2. 6. se naše třída 2. A vydala na den otevřených dveří městské policie a hasičů v Havířově. Žáci se seznámili s vybavením, technikou a prací hasičů, policistů i záchranářů.
Vyzkoušeli si stříkání hadicí vody na cíl, prošli si sanitku, prohlédli si zásahové vozidlo, hydraulické nůžky, zdvižný žebřík a spoustu dalšího. Na závěr viděli ukázku výcviku služebních psů městské policie. Počasí se nám vydařilo a plní zážitků jsme se vraceli do školy. Tak třeba zase příští rok..

Mgr. Michaela Slívová, tř. uč.


Bojovka „Začarované jméno“

Víte kdo je Evžínka? Je to čarodějnice, která žije u nás ve škole. V pátek 12. května 2023 si pro děti na 1. stupni ZŠ připravila bojový úkol a to vyluštit 8 záhad a najít poklad, který ve škole ukryla. Děti nadšeně splnily všechny úkoly a všechny svůj poklad našly.  Tento den byl opravdu velká zábava a myslím, že si děti hledání pokladu opravdu užily. 

Mgr. Hana Firla, 3. B


Recitační soutěž

Dne 2. 3. 2022 proběhlo školní kolo recitační soutěže pro žáky prvního stupně. Celkem 19 dětí bojovalo ve dvou kategoriích –  2. + 3. třídy a 4. + 5. třídy. Všichni se moc snažili a porota to měla velice obtížné.

A dopadlo to následovně:

Kategorie 2. + 3. třída:

1. místo – Vojtěch Dobřický

2. místo – Elisa Říčanová

3. místo – Natálie Smékalová

Kategorie 4. + 5. třída:

1. místo – Ivana Lukoszová

2. místo – Viktorie Waloszková

3. místo – Ondřej Vaculík

Všem zúčastněným moc děkujeme a těšíme se na příště!

Mgr. Michaela Slívová a Mgr. Martina Fliegová


Vánoční městečko

Říká se, že Vánoce jsou nekrásnější část v roce. Abychom se v adventní čas příjemně vánočně naladili, vydali jsme se 9. 12. 2022 na náměstí projít si naše vánoční městečko. Zahřál nás dětský punč, neodolali jsme vůni trdelníků a perníčků. Našim blízkým jsme od srdíčka koupili nějakou pěknou drobnost pro radost. Cestou zpět do školy si někteří z nás pozpěvovali i vánoční koledy.

Krásný adventní čas všem přejí žáci 2. A

Mgr. Michaela Slívová


Bruslení

Ve středu 30.11. 2022 si děti do školy v aktovkách nenesly učebnice jako obvykle, ale brusle, helmu a teplé oblečení, jelikož se šlo bruslit. Huráá!
Malí sportovci se proháněli na ledové ploše havířovského zimního stadionu co jim síly stačily a velmi si to podle radostného křiku užívali. Do školy se všichni vrátili v pořádku, vyřádění a nadšení ze sportovně stráveného dopoledne. 

Mgr. Hana Firla


Projekt 72 hodin

Naše škola se každoročně zapojuje do projektu 72 hodin. Letošní 5. B se v rámci této celorepublikové akce věnovala spolupráci s nemocnicí v Havířově. Projekt nese název Obrázková nemocnice a jeho koordinátorem je Mgr. Jana Wichrová. Děti namalovaly pro potěšení zdejších malých pacientů obrázky, které teď zdobí chodby dětského oddělení.


Halloween na 1. stupni

Halloween je původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října většinou v anglicky mluvících zemích. V tento den se děti oblékají do strašidelných kostýmů, chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „Trick or treat“ a koledují o sladkosti.

V pondělí 31. 10. 2022 se většina tříd na 1. stupni proměnila k nepoznání. V našich třídách se hemžila různá strašidla, čarodějnice, kostlivci a další hrůzostrašné bytosti. Učení v kostýmech byla zábava. Hráli jsme také různé hry, tvořili, dlabali dýně, ochutnávali zajímavé halloweenské dobrůtky, které jsme si přinesli. Byl to skvělý den! Tak zase za rok…

Mgr. Michaela Slívová, tř. uč. 2. A


Podzimní výlet do ZOO

Zoologická zahrada v Ostravě není krásná pouze v létě, ale také na podzim. Přesvědčily se o tom děti z  3. A a 3. B, které podnikly dne 19. října výlet do jedné z nejkrásnějších českých zoologických zahrad. Měly možnost spatřit na vlastní oči plno nádherných zvířat a dozvěděly se něco o jejich způsobu žití a stravování. Výlet se opravdu vyvedl, počasí nám přálo a děti se do školy vracely spokojené s hlavou plnou nových zážitků.  

Mgr. Hana Firla, III.B


Šesťáci uklízeli naše město

Seriál dobrovolnických aktivit, celostátní projekt 72 hodin, není v naší škole nic nového. Do letošního 9. ročníku jsme opět rádi svým dílem přispěli.

V pátek 14. 10. se stejně jako jejich kamarádi z vedlejší šestky vydali kluci i holky 6. B do nedalekého lesoparku v Podlesí. Vybaveni rukavicemi a pytli na odpadky sbírali, co do čistého města rozhodně nepatří. Hromada lahví, plastových i skleněných, nepotřebné domácí spotřebiče a vybavení, na kuriozity také došlo. Odpad vytřídili do určených kontejnerů a spojili tak procházku s prospěšným skutkem. A odměna? Příjemný pocit z dobrovolničení a taky spousta dobré nálady.

Mgr. Monika Hrabalová